Anadolu da Bir Masal Diyarı Şebinkarahisar…

Şebinkarahisar’ın İllik Sorunu

– Şebinkarahisar’ın Vilayetlik Haritası –

Şebinkarahisar il Olamaya Çalısan İlçelerden Degildir. Müktesep Hakkı Elinden Alınmış ve İdesi İçin 79 Yıldır Mücadele Veren Eski Bir İldir.

Şebinkarahisar’lıların tekrar il olma mücadelesi ile, il olma yarışına giren ilçelerin durumu asla karıştırılmamalıdır. Bizimkisi HAK ve HUKUK mücadelesidir…


1933 yilinda vilayetliği elinden alınan ilçelerin, günümüze gelindiğinde hepsinin vilayetliklerinin yasalarla geri iade edildiği görülür. Sadece ŞEBiNKARAHiSAR hariç; NEDEN ? Bu hakkını iade-i itibar meselesi yapan Şebinkarahisar’lılar 79 yıldır bu hakkın iadesini talep ediyor…

Şebinkarahisar Neden Tekrar Vilayet Yapılmalı

Şebinkarahisar, Doğu Karadeniz Dağlarının orta bölümünde Yeşilırmak’ın kolu olan Kelkit Çayı vadisindedir. Denize olan yüksekliği 1352 metre olup bağlı bulunduğu Giresun İline uzaklığı da 120 km’dir. İlçenin Giresun şehrine uzaklığı ve kış mevsiminde yolların yetersizliği yüzünden il merkezi ile ilişkileri resmi işler dışında çok azdır. Şebinkarahisar Doğu Karadeniz Bölgesinde olmasına rağmen iklim bakımından İç Anadolu ikilimi özelliklerini taşımaktadır. Hatta bitki örtüsü bakımından da İç Anadolu karakteristiği taşımaktadır.

1378 kilometrekare yüzölçümündeki Şebinkarahisar; Kelkit vadisinde bulunan 8 ilçenin merkezinde kuruludur. Bu ilçeler, Giresun’a 2 bin 200 rakımlı Eğribel geçidi, Ordu’ya 1940 rakımlı Harçbeli geçidi, Sivas’a 1925 rakımlı Karabayır geçidi ile bağlandığından kış aylarında illeri ile bağlantıları çok sıkıntılı olup çoğu zaman ulaşım sağlanamamaktadır. Eski idari bütünlüğündeki 8 ayrı ilçenin bugün bağlı oldukları illere uzaklığı ortalama 146 kilometre iken Şebinkarahisar tekrar il yapıldığında bu ilçelerin Şebinkarahisar’a olan uzaklığı ortalama 45 kilometreye inecektir.

Şebinkarahisar‘ın tarihi, M.Ö. ikibinli yıllara kadar uzanmaktadır. Bölgede, Eti, Urartu, Pers, Pontus, Emevi, Abbasi, Mengücek ve Danişmend yerleşimi olduğu tarihi eserlerden tespit edilmiştir. Şehir, 13. yüzyılda Anadolu Selçuklu Devletine geçmiş, sonrasında Akkoyunlu ve Karakoyunlu hakimiyeti görülmüştür. 1473 tarihindeki Otlukbeli Savaşını kazanan Fatih Sultan Mehmet dönüşte Şebinkarahisar’a uğrar ve üç gün kaldığı şehrin ismini “Şarkî-Karahisâr” olarak değiştirir. Halen ayakta duran Fatih camiinin yapımını da o esnada emretmiştir.

Şebinkarahisar, 1915 yılında Ermeni’lerin baskını ile harabe haline getirilmiştir. Şebinkarahisar Cumhuriyetin ilanından sonra çıkarılan bir kararname ile 1923 yılında il olmuştur.

Yurt gezisine çıkan Atatürk 11 Ekim 1927 yılında şehri ziyareti esnasında Şebinkarahisar hakkında “Fatih’lerin otağ kurduğu bu toprakların içinde daha neler varsa ele alınmalı ve tarihen olduğu gibi iktisaden de bu şehri ileri götürmek vazifemiz olmalıdır.” demiştir.

Ancak, 1933 yılında 2197 sayılı Kanunla gelirleri giderlerini karşılamadığı gerekçesiyle Şebinkarahisar vilayet olmaktan çıkarılarak ilçe haline getirilmiştir.

Şebinkarahisar; tarihi boyunca bugünkü Giresun ve Ordu illeri dahil Kelkit yöresinin sosyal, ekonomik, kültürel, askeri ve idari merkez olmuştur. Selçuklu Devletinde sancak beyliği, Osmanlı Devletinde liva ve Cumhuriyetin kuruluşundan sonra da vilayet konumundadır. Şebinkarahisarile birlikte ilçe haline getirilen Rize, Mersin, Artvin, Aksaray, Niğde, Osmaniye, çeşitli tarihlerde tekrar il yapılmıştır. Şebinkarahisar’ın il yapılmasıyla tarihten gelen hakkı iade edilmiş olacaktır.

İllik Pankartı

Ülkemizin ulusal bütünlüğünü hedef alan terör örgütleri, Karadeniz’e açılma strajileri gereği, geçiş alanı olarak Kelkit Vadisini kullanmaktadır. Jeopolitik nedenlerle Ardahan, İğdır ve Şırnak’ın il yapılmasıyla eylem yoğunluğu nasıl azaldı ise Şebinkarahisar’ında tekrar il yapılmasıyla iç Karadeniz’de kalıcı bir güvenlik şeridi oluşacak, idari ve otorite boşluğu yaşanmayacaktır. Böylece, bölgede olası terör olaylarının önüne geçilmiş olacaktır.

Havzada su ve çeşitli maden yatakları mevcuttur. Arazisi tarım ve hayvancılığa çok elverişlidir. Ancak, Şebinkarahisar’da kişi başına milli gelir, ülke genelinin ancak 1/6’sı kadardır. Şebinkarahisar’ın tekrar il yapılmasıyla Şebinkarahisar ve Kelkit Vadisi’nin de ekonomik ve sosyal açıdan gelişmesinde ivme sağlanacaktır.

Şebinkarahisar'ın İllik ve Eğribel Sorunu
Reklamlar

One response

  1. ferhat

    MERHABA
    KASTAMONUDAN GİRESUNA SELAMLAR.

    17 Mayıs 2006, 3:20 PM

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s